Przedstawiamy pojedynek ekspresów Jura i Nivona, w którym porównujemy technologie zastosowane przez producentów w swoich urządzeniach. Przedstawiamy również historie marek oraz najważniejsze zalety i wady ekspresów. Dzięki temu artykułowi wybór odpowiedniego ekspresu będzie jeszcze prostszy niż dotychczas.
Ekspresy Jura – opis marki
Szwajcarskie przedsiębiorstwo Jura na rynku znajduje się od 1931 roku. Pierwotnie firma zajmowała się produkcją szeroko rozumianych akcesoriów kuchennych, następnie także żelazek oraz odkurzaczy. W latach 80. XX wieku w Szwajcarii powstał pierwszy ekspres automatyczny marki Jura.
Aktualnie Jura przoduje w rozwoju i innowacyjności ekspresów do kawy na Świecie. Najważniejsze technologie, którym zawdzięczamy pyszne kawy wykonywane przez automatyczne ekspresy szwajcarskiej marki, to między innymi:
- E.P. (Pulse Extraction Process) – Proces impulsywnego parzenia kawy, polegający na wielokrotnym przetłaczaniu wody przez zmieloną kawę w cyklach dopasowanych do jej ilości. Dzięki temu systemowi w kawach krótkich takich jak ristretto i espresso smak oraz aromat kawy wyniesiony jest na najwyższy poziom. Technologia P.E.P. stosowana jest wyłącznie w ekspresach Jura.
- P.B.A.S. (Intelligent Pre Brew Aroma System) – System wstępnego zaparzania udoskonalony przez firmę JURA; wydobywa maksimum aromatu z każdej kawy.
- Technologia parzenia 3D – Woda równomiernie przenika przez liczne warstwy zmielonej kawy, uwalniając z niej pełnię aromatu.
- W.S. (Intelligent Water System) – Inteligentny system filtrowania wody automatycznie rozpoznaje filtr w zbiorniku oraz dokładnie informuje o jego aktualnym zużyciu. Czyni to stosowanie filtrów bezpieczniejszym i skuteczniejszym.
- O.E. (Jura Operating Experience) – Sterowanie ekspresem za pomocą smartfonu lub tabletu. Umożliwia zdalne przygotowywanie kawy oraz ułatwia czyszczenia i konserwację urządzenia.
- Inteligentny System Gorącej Kawy – Sprawia, że kawa jest zawsze gorąca, od razu po uruchomieniu urządzenia.
- Jednostka zaparzająca 16g – Największa jednostka zaparzająca na rynku o pojemności 16 gramów kawy. Umożliwia to zrobienie dwóch prawdziwych, wyśmienitych włoskich espresso jednocześnie.
- Professional Aroma Grinder – Najnowsze ekspresy Jura wyposażone są w Profesjonalny Młynek Aroma, który charakteryzuje się jeszcze głębszym aromatem mielonej kawy i niezmiennie wysoką jakością mielenia. Udoskonalona została geometria młynka i dzięki zapewnieniu optymalnej krzywej mielenia uzyskujemy większy udział drobnych cząsteczek w mielonej kawie, co finalnie gwarantuje idealny smak kawy.
- Proces ekstrakcji na zimno – Najnowsza odsłona flagowego modelu Jura Z10 umożliwia przygotowanie specjałów Cold Brew nawet w 3 minuty przy użyciu zimnej wody, pulsująco, pod wysokim ciśnieniem i z grubiej mieloną kawą. W efekcie uzyskujemy prawdziwe, pyszne Cold Brew z automatycznego ekspresu do kawy!
- Czyszczenie systemu mlecznego One-Touch – Proces automatycznego czyszczenia systemu mlecznego, który sprawia je jeszcze prostszym. Teraz wystarczy, że postawimy pojemnik i wlejemy do niego płyn czyszczący, a ekspres sam wypełni pojemnik wodą, wyczyści i przepłucze system. Po czterech minutach system jest wyczyszczony i gotowy do przygotowania kolejnej kawy mlecznej lub wyłączenia.
- Automatic Grinder Adjustment (A.G.A.) – Najnowsza funkcjonalność JURA, dostępna w modelu Z10. Sprawia, że młynek elektronicznie dostosowuje grubość mielenia kawy w zależności od wybranego napoju. Przy espresso uzyskamy kawę drobniej zmieloną, w kawach mlecznych natomiast kawa będzie grubiej zmielona. Mielenie możemy dowolnie ustawić do każdego specjału kawowego.
Wady i zalety ekspresów Jura
Zalety:
- Bardzo wysoka jakość kaw – zarówno czarnych jak i mlecznych;
- intuicyjna obsługa ekspresów – użytkowanie, programowanie, konserwacja;
- wysoka jakość wykonania urządzenia;
- bezawaryjność;
- wysokiej jakości obsługa serwisowa;
- bardzo proste systemy czyszczenia;
- ergonomiczne przystosowanie elementów;
- powszechna dostępność akcesoriów i środków do konserwacji;
- stała dostępność części zamiennych;
- możliwość stosowania zamiennych środków do konserwacji;
- dostępne największe jednostki zaparzające na rynku – 16g.
Wady:
- Wysokie ceny oryginalnych środków do konserwacji;
- brak możliwości wyciągnięcia i ręcznego przepłukania jednostki zaparzającej;
- brak miejsca na wężyk do mleka w tacce ociekowej;
- wysokie koszty serwisu pogwarancyjnego;
- brak możliwości zrobienia dwóch kaw mlecznych na raz.
Ekspresy Nivona – opis marki
Historia firmy nierozłącznie związana jest z trzema ambitnymi postaciami, które swoje doświadczenie i pasję tworzenia urządzeń użytku domowego skoncentrowały na produkcji automatycznych ekspresów do kawy w 2005 roku. Hans Errmann, Thomas Meier i Peter Wildner nie przeprowadzili rewolucji w tej materii, ale pozytywnie wpłynęli na popularyzację dostępu do codziennej kawy w niewielkich biurach i domach. Zamysłem marki Nivona było stworzenie alternatywy dla ekspresów do kawy włoskich i szwajcarskich ekspresów, które charakteryzowały się bezawaryjnością, żywotnością, intuicyjnością obsługi oraz elegancją.
Co wyróżnia ekspresy tej marki:
Aroma Balance System (od modeli 6XX) – uożliwia wybór trzech profili zaparzania kawy (dynamiczny, stały, intensywny). Czas przepływu i ilość wody regulowana według preferencji użytkownika. Kawy przygotowane w różnych profilach parzenia będą różnić się smakiem oraz aromatem, co zawdzięczamy zmianom ciśnienia, czasu i intensywności zaparzania świeżo zmielonej
kawy.
Ustawiania mocy kawy – 3 poziomy (produkty serii 5XX i 6XX) Nivona 790 i wyższe modele – 5 stopni. Pozwala na płynny dobór ilości ekstrahowanej kawy w zaparzaczu.
Programowanie w czasie rzeczywistym – po rozpoczęciu procesu zaparzania możliwa regulacja ilości i mocy kawy – wszystkie modele od Nivony 675.
„Moja Kawa” – opcja utworzenia, zapisania i przygotowania własnych przepisów kawowych. Dla urządzeń serii 6XX i 790+ (4-5) seria 820+ 10.
Aplikacja Nivona-App – umożliwia ona sterowanie ekspresem z poziomu telefonu i ustawienie indywidualnej, ulubionej kawy. System sterowania telefonem jest wbudowany, więc nie ma konieczności dokupywania modułu.
Wady i zalety ekspresów Nivona:
Zalety:
- Dobra jakość spienionego mleka w kawach mlecznych, satysfakcjonująca jakość kaw czarnych;
- unikalny system Aroma Balance pozwalający na zmianę sposobu parzenia kawy;
- wyciągany blok zaparzający, który możemy ręcznie wyczyścić;
- nietypowy, unikalny design (zwłaszcza nowe modele);
- system mleczny OneTouch Spumatore Plus;
- czytelny, kolorowy ekran;
- możliwość przygotowania dwóch kaw czarnych na raz;
- łączność z urządzeniem mobilnym za pomocą Nivona-App (wbudowany moduł bluetooth).
Wady:
- Stosunkowo drogie akcesoria i środki od konserwacji;
- głośna praca ekspresu, słabo wyciszony młynek;
- niskiej jakości wykonanie elementów ekspresu;
- wyciągany blok zaparzający;
- brak nowoczesnych technologii w ekspresach;
- brak możliwości przygotowania dwóch kaw mlecznych na raz;
- wysoka cena w stosunku do jakości spośród urządzeń serii 8xx i wyższych;
- niska wydajność ekspresów w użytkowaniu biurowym.
Jura, czy Nivona – który wybrać?
Naszym zdaniem ekspresy Jura dzięki rozbudowanym systemom parzenia robią lepszą kawę czarną, zarówno małe espresso, jak i większe – lungo, czy przedłużone i typowe americano. System spieniania mleka w ekspresach Jura jest bardziej dopracowany i w efekcie otrzymana pianka jest lepiej spieniona – gęstsza i sztywniejsza oraz mniej napowietrzona, przez co jej struktura pozostaje aksamitna i idealnie równa. Plusem ekspresów Nivona jest prostszy proces płukania systemu mlecznego, ale w nowych modelach ekspresów Jura proces ten jest na tyle zautomatyzowany, że nie odczujemy różnicy.
Tak jak wskazujemy wyżej – urządzenia Jura też mają swoje niewielkie wady, ale mimo wszystko na ten moment są to najlepsze automatyczne ekspresy ciśnieniowe do zastosowań domowych na rynku – zarówno pod względem smaku kawy, bezawaryjności jak i samego wykonania oraz dbałości o detale.
Oczywiste zalety ekspresów Jura wiążą się niestety z wysoką ceną urządzeń. Za szwajcarskie ekspresy trzeba zapłacić więcej niż za markę Nivona, ale nie oznacza to, że Nivona nie posiada „drogich” modeli. Mimo wszystko uważamy, że korzystniejszy będzie zakup ekspresów Jura, zwłaszcza jeżeli mówimy o segmencie urządzeń Premium. Ekspresy Jura na przestrzeni długoletniego użytkowania, wychodzą najkorzystniej pod względem ceny – są trwałe i dużo mniej usterkowe. Dodatkowo podczas całego okresu eksploatacji odpowiednio zadbane dostarczają kawę najwyższej jakości.
Podsumowując – ekspresy Jura przeznaczone są dla użytkowników, którzy cenią sobie pyszną kawę czarną i mleczną, komfort użytkowania, wysoką kulturę pracy i bezpieczeństwo związane z bezawaryjnością urządzenia. Jeżeli szukamy „ponad marketowej” jakości urządzeń – ekspresy Nivona sprawdzą się w segmencie do 3500 zł. Musimy jednak wziąć pod uwagę, że różnica pomiędzy dwoma markami będzie odczuwalna w każdym zakresie użytkowania urządzenia – od smaku kawy, przez głośność pracy, po żywotność ekspresu.