Badania dowodzą, że 70% osób w Polsce pije kawę regularnie, a prawie 50% nie wyobraża sobie bez niej poranka. Wśród obu grup znajduje się cała masa wielbicieli kaw na bazie mleka. Trudno bowiem o lepsze połączenie niż aromatyczna kawa i mleko, które daje kawie lekką słodycz, aksamitną teksturę i piękną koronę z piany. Mleko z pewnością wzbogaci smak kawy, ale należy dodawać je umiejętnie. Nie każde mleko nadaje się do kawy, nie bez znaczenia pozostaje też kwestia rodzaju kawy, do której mleko dodamy, czy użyty ekspres. Do tego dochodzą też oczywiście indywidualne preferencje. Przeczytaj niniejszy poradnik, aby dowiedzieć się, jak dodawać mleko do kawy.

Jakie mleko do kawy

Powszechna opinia głosi, że najlepsze mleko do kawy to mleko o wysokiej zawartości białka i tłuszczu. Badania naukowe poparte wieloletnimi doświadczeniami baristów dowodzą, że mleko krowie z przedziału 3–4% tłuszczu najlepiej spełnia swoją rolę w uniwersalnym podejściu, czyli takim, które przypadnie do gustu większości kawoszy. Piana powstała z mleka o takiej zawartości tłuszczu będzie gęsta, drobnopęcherzykowa i długo utrzyma się na powierzchni kawy. Mniejsza lub większa zawartość tłuszczu w mleku utrudni zrobienie idealnej piany – w pierwszym przypadku piana będzie zbyt „cienka” i szybko opadnie, natomiast ze zbyt gęstego mleka może w ogóle nie udać się zrobić pianki. Zbyt tłuste mleko może też zupełnie przysłonić smak kawy.

Olbrzymie znaczenie ma również temperatura mleka do kawy. Najlepsze mleko do przygotowywania mlecznej piany to zimne mleko, wyjęte prosto z lodówki lub z wygodnej chłodziarki do mleka. Po spienieniu mleko powinno mieć nie więcej niż 60–70 stopni Celsjusza.

Oczywiście kwestia świeżości mleka nie powinna nawet podlegać dyskusji. Nie zaleca się też ponownego podgrzewania podgrzanego wcześniej mleka. W przeciwnym razie kawa będzie miała „przypalony” i gorzkawy posmak.

Jakie mleko do kawy latte

Wiele osób zastanawia się nad tym, czy istnieje najlepsze mleko do latte – czy może jakiś rodzaj mleka w cudowny sposób zmieni naszą kawę w latte-cudo. Tymczasem prawda jest banalna: nie ma mleka przeznaczonego specjalnie do latte, bo do przygotowania tego rodzaju kawy może posłużyć w zasadzie dowolne mleko spełniające przedstawione wyżej parametry zawartości tłuszczu i białka. Ale paradoksalnie właśnie ta uniwersalność przemawia na naszą korzyść, ponieważ chcąc przygotować pyszne latte, będziemy mogli kupić mleko dostępne w każdym sklepie spożywczym. Należy po prostu sięgnąć po mleko spełniające kryteria spieniania i pamiętać o pewnych zasadach dotyczących spieniania mleka oraz fakcie, że latte robi się w proporcjach 1:3 (jedna porcja kawy na co najmniej 3 porcje mleka).

Jakie mleko do kawy z ekspresu

Kawę z mlekiem możemy stworzyć samodzielnie, to znaczy najpierw samemu przygotować espresso, jeśli posiadamy ekspres kolbowy lub parzymy kawę w kawiarce, a później spienić mleko i dodać je do espresso. W innym przypadku możemy posłużyć się automatycznym urządzeniem. Automatyczny ekspres do kawy przygotuje kawę mleczną za nas, po naciśnięciu jednego guzika. Najlepiej do tego celu nada się mleko krowie. Mleko roślinne może zatykać przewody w ekspresie, dlatego nie poleca się używania go z automatycznym ekspresem. Jeśli jednak dysponujemy takim urządzeniem, a mimo to chcielibyśmy zrobić kawę z mlekiem roślinnym, to lepiej do tego celu użyć osobnego spieniacza do mleka. Należy tylko pamiętać, że każdy rodzaj mleka, niezależnie od tego, czy jest to mleko pochodzenia zwierzęcego czy roślinnego, posiada swoje właściwości i będzie zachowywać się inaczej w trakcie spieniania i po nim oraz nada kawie odmienny smak.

Jakie mleko używać do spieniania

Jak już zostało wcześniej wspomniane, rodzaj stosowanego mleka wpływa na powodzenie w przygotowaniu kawy, a także jej smak. Najbardziej popularne wciąż pozostaje mleko krowie ze względu na największą dostępność, łatwość „obsługi” oraz smak, jaki nadaje kawie. Mleko do spieniania kawy powinno być zimne, w temperaturze ok. 4 stopni Celsjusza, więc najlepiej używać mleka świeżo wyjętego z lodówki. Niektóre urządzenia do parzenia kawy mają wbudowane pojemniki chłodzące mleko, co eliminuje konieczność sięgania do lodówki po karton lub butelkę mleka i odkładania ich każdorazowo z powrotem.

Oczywiście poza mlekiem krowim do spieniania można też używać innych rodzajów mleka, choćby coraz popularniejszych mlek roślinnych. Każdy z tych rodzajów posiada inne właściwości i zachowuje się inaczej podczas spieniania, a zatem wymaga też nieco innych czynności, oraz daje inne rezultaty w postaci różnej trwałości i grubości piany czy po prostu smaku, jaki nadaje kawie.

Jak się spienia mleko w ekspresie ciśnieniowym

Spienianie mleka w ekspresie ciśnieniowym jest stosunkowo łatwe. Należy tylko zapamiętać i wyćwiczyć odpowiednie ruchy oraz pilnować prostych zasad dotyczących spieniania, by proces ten pozwalał nam za każdym razem otrzymać idealnie spienione mleko.

Wiele ekspresów do kawy posiada specjalną dyszę do spieniania mleka. Ta wystająca rurka na kawałku metalu wypuszcza gorącą parę wodną pod ciśnieniem, która zmienia mleko w spieniony krem o lekkiej konsystencji. Procedurę spieniania należy zacząć od nalania zimnego, świeżo wyjętego z lodówki mleka do specjalnego dzbanka. Następnie należy uruchomić dyszę i umieścić ją w dzbanku, tak aby jej wylot znajdował się zaraz pod powierzchnią mleka. Gdy dysza zacznie poruszać zawartością dzbanka, dzbankiem należy powoli poruszać w górę i w dół oraz na boki, by dysza znajdowała się w różnych miejscach dzbanka. Umożliwi to odpowiednie napowietrzenie mleka w całej jego objętości i w konsekwencji równomierne spienienie. Wraz z upływem czasu bąbelki w mleku będą się zmniejszać, a mleko zmieni się w gęstą pianę. Gdy mleko osiągnie konsystencję roztopionych lodów śmietankowych, można wlać je do kawy.

Jakie mleko do kawy zamiast krowiego

Choć mleko krowie dodaje się do kawy najczęściej, to na rynku dostępnych jest wiele alternatyw roślinnych, które z pewnością upodobają sobie weganie, wegetarianie i osoby uczulone na laktozę. Producenci mleka alternatywnego oferują całą masę opartych na roślinach mlek. Takie mleko w swojej podstawowej wersji składa się z wody, cukru i składnika charakteryzującego dane mleko, czyli soi, migdałów, ryżu, kokosa, orzechów lub owsa. Oprócz podstawowych składników niektóre rodzaje mleka zawierają też dodatki smakowe, jak choćby wanilia czy czekolada.

Decydując się na mleko alternatywne, niezależnie od tego czy będzie to mleko sojowe, mleko owsiane czy mleko ryżowe, należy mieć na uwadze, że przeważnie nie będzie ono pieniło się tak dobrze jak mleko krowie. Kawosze, którzy zechcą unikać tradycyjnego mleka, będą też musieli poświęcić chwilę, by znaleźć swój ulubiony smak, ponieważ alternatywne rodzaje mleka odbiegają smakiem od mleka, do którego przyzwyczaja się nas od dzieciństwa. Niemniej jednak mleko dla wegetarian i wegan oraz osób z nietolerancją laktozy istnieje – i to w wielu wariantach.

Skutki picia kawy z mlekiem

Wiele osób powie, że kawa jest smaczna, ale wiele też zapyta czy kawa jest zdrowa oraz jak wpływa na nią dodatek mleka. Aby odpowiedzieć sobie na to pytanie, najpierw należy sprawdzić co zawiera kawa. Kawa z ekspresu zawiera dużo dobroczynnych przeciwutleniaczy, które zabijają wolne rodniki. Badania naukowe wskazują również, że spożywanie 2–3 filiżanek kawy dziennie zmniejsza ryzyko choroby wieńcowej serca.

Dodatek mleka zmienia nieco właściwości kawy, przede wszystkim osłabiając działanie znajdującej się w niej kofeiny. Dlatego kawa z mlekiem nadaje się do picia wieczorem, ponieważ nie pobudza człowieka tak mocno jak kawa czarna. Kawa z mlekiem nie podrażania też śluzówki żołądka, tak jak może to robić kawa czarna, dlatego po wypiciu kawy z mlekiem nie boli nas żołądek. Mleko obniża też temperaturę kawy, co nie tylko poprawia komfort picia kawy, ale też obniża ryzyko raka przełyku, do którego może doprowadzić spożywanie bardzo gorących napojów. Nad kwestią dodawania mleka do kawy powinny też zastanowić się osoby na diecie. Podczas gdy jedna filiżanka czarnej kawy zawiera raptem kilka kalorii, tak kawa z mlekiem może ich zawierać nawet kilkaset, jeśli wpijemy dużą porcję, która zawiera jeszcze cukier lub inne słodkie dodatki takie jak syropy..

Zapraszamy do odwiedzenia naszego sklepu internetowego w którym mamy najlepsze ceny na rynku na ekspresy do kawy i ponad 100 rodzaji kaw do wyboru. Wszystko z dostawą w 24 godziny! Dla osób które dotarły do końca tego tekstu mamy kod rabatowy “kawana5” który należy wpisać w koszyku z zamówieniem.

Polecamy kawy ziarniste idealnie komponujące się z mlekiem (dostawa w około 24h)

Ocen artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (27 głosów, )
Loading...