W okresie letnim szukamy czegoś, co nas pobudzi i orzeźwi. Kawa mrożona nadaje się do tego idealnie. Nie bez powodu w krajach takich jak Włochy, Grecja czy Hiszpania kawa mrożona jest bardzo popularna. Zachęcamy do próbowania różnych rodzajów kawy i różnych dodatków, aby znaleźć idealną kawę mrożoną dla siebie.

 

Składniki

dla 1 porcji

  • Podwójne espresso (najlepiej przygotowane z ulubionych ziaren i ekspresu)
    alternatywą dla espresso jest kawa rozpuszczalna lub 3 łyżeczki kawy mielonej i 50-80ml wody
  • zimne mleko (2/3 szklanki / 100-150 ml)
  • 5-6 kostek lodu
  • 4 łyżeczki brązowego cukru (może być biały lub bez)
  • Opcjonalnie: bita śmietana, gałka lodów lub inne ulubione dodatki.

Czas przygotowania: 5-10 minut.

Przygotowanie

Zaczynamy od zaparzenia kawy najlepiej z ekspresu ciśnieniowego, który da nam najlepszy smak. Można również zaparzyć mocną kawę w kubku (3 łyżeczki kawy mielonej i 50-80ml wody).

Kolejny etap to mieszanie składników możemy użyć do tego blendera. Gdy używamy blendera należy schłodzić kawę przed mieszaniem. Wlewamy schłodzoną kawę, mleko, wrzucamy kostki lodu i wsypujemy cukier. Całość mieszamy do powstania pianki. Przelewamy do szklanki i dodajmy bitą śmietanę lub gałkę lodów. Polecamy spróbować z dodatkami i bez.

Polecamy wypróbować również alternatywną metodę przygotowania przy użyciu shakera. Do shakera wrzucamy wszystkie składniki również z lodami. Intensywnie mieszamy aż przestaniemy słyszeć kostki lodu. Dzięki tej metodzie kawa szybko się zmrozi i rozpuści kostki lodu.

Dodatkowo kawę możemy posypać rozdrobnionymi kruchymi ciastkami, posypką do babeczek lub zetrzeć trochę czekolady.

Ocen artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (10 głosów, )
Loading...