Jak przechowywać kawę w domu?

Kawa to produkt spożywczy, który jest dość wymagający pod kątem sposobu przechowywania. To, jak się o nią dba, ma ogromny wpływ na zachowanie jej świeżości, mocy aromatu i intensywnego smaku. Zatem jak powinno się prawidłowo przechowywać kawę? Czy lepiej kupić ziarna zielone, palone, czy od razu zmielone? Czy to prawda, że kawę należy trzymać w lodówce? W jaki sposób wykorzystać kawę do dekoracji domu?
Walory smakowe kawy zależą od wielu czynników. Ma na nie wpływ odmiana kawowca, region i warunki uprawy, ale także sposób palenia i przechowywania. Jeśli zależy nam na wydobyciu z kawy tego co najlepsze, warto poznać najważniejsze zasady przechowywania kawy.

Kawa zielona, palona czy mielona?

Jeśli zależy nam na jak najdłuższym zachowaniu świeżości kawy, wówczas zaleca się kupowanie ziaren zielonych. Powinny być przechowywane w suchym i chłodnym miejscu, szczelnie zamknięte. Dzięki temu zachowają swoje cenne właściwości nawet przez rok.
Ziarna zielone, wypalane i mielone tuż przez zaparzaniem, gwarantują najintensywniejszy smak i aromat.
Możemy również nabyć palone ziarna kawy. W takiej wersji zachowują świeżość przez kilka tygodni. Jest jednak jeden ważny warunek. Muszą być przechowywane z dala od wilgoci, gwałtownych zmian temperatury i w szczelnym opakowaniu. Takie ziarna najlepiej mielić tuż przez zaparzaniem. Robienie zapasów zmielonej kawy nie jest dobrym pomysłem. Kawa zmielona już godzinę od zmielenia traci to co w niej najlepsze. Maksymalny czas dla kawy zmielonej to kilka dni, oczywiście w szczelnym opakowaniu.

Czy kawa ma termin ważności?

Kawę ziarnistą można przechowywać dość długo. Producenci podają zazwyczaj dwuletni termin przydatności do spożycia. Taka kawa nadaje się do zaparzania, lecz smakosze będą nią rozczarowani. Po tak długim czasie z ziaren ulotnią się wszelkie charakterystyczne nuty smakowo-zapachowe, dla których kawa jest ceniona. Dlatego najlepiej szukać na opakowaniu informacji o dacie palenia kawy, a nie terminie ważności.
Ponadto znawcy kawy zalecają picie jej od 3 dni po wypaleniu, do maksymalnie 4 tygodni. W tym czasie osiąga ona pełnię swoich walorów. Dlaczego tak się dzieje? Świeżo palona kawa przechodzi naturalny proces odgazowania dwutlenku węgla. W tym czasie ziarna muszą „odpocząć”, by nabrać tzw. mocy. Oczywiście mielenie i zaparzanie kawy tuż po wypaleniu nie będzie błędem.

Najlepszy pojemnik na kawę

Jedna najważniejsza zasada dotycząca kawy pod każdą postacią to przechowywanie jej w szczelnie zamkniętym opakowaniu. Dobrym pomysłem jest zakup kawy w puszce dzięki temu zyskujemy dobrą kawę i świetne opakowanie na nowe ziarna. Dodatkowo jest to bardzo ekologiczne bo taka puszka po kawie może służyć nam przez lata. Kawa nie lubi kontaktu z powietrzem, światłem i wilgocią. Optymalne będzie pozostawienie kawy w jej oryginalnym opakowaniu, które po otwarciu będzie zawijane i zamykane klamrą. Natomiast jeśli zależy nam na estetyce, to kawę w takim opakowaniu możemy umieścić w szklanym lub ceramicznym pojemniku wyposażonym w zamknięcie z uszczelką. Nie zaleca się pudełek metalowych, gdyż mogą one zmienić smak kawy.
Za trzymaniem kawy z fabrycznych torebkach stoi jeszcze fakt, iż często posiadają one wentyl, którym uchodzi gromadzący się wewnątrz dwutlenek węgla. Dzięki jego konstrukcji do opakowania nie dostanie się powietrze, więc kawa jest dobrze zabezpieczona.

Kawa z dala od lodówki

Wiele osób twierdzi, że kawę należy przechowywać w lodówce lub zamrażarce. Nic bardziej mylnego. Lodówka to jedno z najgorszych możliwych miejsc. Kawa jest produktem, który szybko chłonie obce zapachy. Jeśli będziemy trzymali ją w lodówce, przesiąknie ona aromatem, np. szyneczki, suchej krakowskiej, cebuli albo sera pleśniowego. Ponadto niska temperatura niszczy olejki eteryczne kawy i przyczynia się do jej zawilgocenia.

Kawa jako dekoracja

Kiedy udajemy się do kawiarni, możemy zobaczyć tam wielkie słoje z ziarnami kawy. Taka kawa, wystawiona na działanie światła, nie zachowuje wysokiej jakości. Poza tym często te ziarna są sztucznie aromatyzowane.
Lecz jeśli owa dekoracja przypadła nam do gustu i myślimy o podobnej aranżacji u siebie w domu, nic nie stoi na przeszkodzie. Wystarczy kupić ziarna kawy o niskiej jakości i bez żalu przesypać je w dekoracyjnych słoi, które wyeksponujemy w naszym domowym wnętrzu. Ciekawym dodatkiem będzie umieszczenie w takich słoikach malutkich światełek, które stworzą przyjemny nastrój.
Ziarna kawy można również rozsypać na eleganckim półmisku lub tacy, dodając do nich laski cynamonu, orzechy włoskie bądź gałązki jodły. W ten sposób będziemy się cieszyć smaczną kawą z dobrze zabezpieczonego opakowania oraz aromatycznymi ziarnami w wersji dekoracyjnej.

 

Polecamy spróbować kawy z naszego sklepu online: