Czy kawa rozpuszczalna jest zdrowa

czy kawa rozpuszczalna jest zdrowa

Kawa należy do najpopularniejszych napojów. Dodaje energii, pobudza, poprawia koncentrację, a także doskonale smakuje, zwłaszcza z dodatkami takimi jak cukier i mleko. Kawa rozpuszczalna cieszy się bardzo dużą popularnością ze względu na wygodę – nie wymaga parzenia, a jej przygotowanie jest bardzo proste i szybkie. Dla wielu osób jest to dosyć ważny składnik codziennej diety, dlatego warto wiedzieć jak ten produkt wpływa na zdrowie.

Co wchodzi w skład kawy rozpuszczalnej (liofilizowanej):

 

Kofeina

To właśnie kofeina w największym stopniu odpowiada za działanie kawy. Kawa rozpuszczalna zawiera mniej kofeiny niż naturalna – jedna filiżanka dostarcza około 65 mg tej substancji. Przyjmuje się, że bezpieczna dawka to maksymalnie 400 mg dziennie – w takich ilościach nie powoduje ona negatywnych skutków.

Kaloryczność

Kawa rozpuszczalna zawiera bardzo mało kalorii – około 1, 5-2 na filiżankę. Dotyczy to jednak napoju bez żadnych dodatków. Sytuacja wygląda inaczej w przypadku produktów typu 3w1, które w składzie mają cukier oraz różne składniki zabielające. Porcja takiej kawy może zawierać nawet 80 kcal.

Minerały

W kawie rozpuszczalnej znajdują się minerały, które mają pozytywny wpływ na organizm, między innymi magnez, wapń i cynk. Jednocześnie zawiera ona stosunkowo duże stężenie metali ciężkich. Szczególną uwagę zwraca się na nikiel, który może powodować alergię. Warto pamiętać, że kawa naturalna również zawiera ten pierwiastek, chociaż w mniejszych ilościach.

Antyoksydanty

Przeciwutleniacze mają ogromny wpływ na prawidłowe funkcjonowanie organizmu człowieka, zmniejszają ryzyko wystąpienia chorób serca, nowotworów, a także chorób neurodegeneracyjnych. W Stanach Zjednoczonych, gdzie spożycie kawy jest bardzo duże, stanowi ona główne źródło antyoksydantów w diecie.

Przez długi czas uważano, że kawa rozpuszczalna nie zawiera przeciwutleniaczy ze względu na proces obróbki, któremu jest poddawana. Tymczasem najnowsze badania wykazały, że dostarcza ona nawet dwa razy więcej tych cennych substancji niż kawa naturalna.

Szczawiany

Kwas szczawiowy to składnik, który ma negatywny wpływ na zdrowie. Może działać na organizm w sposób toksyczny. W układzie pokarmowym wiąże się z metalami, co obniża ich wchłanianie. Kamica szczawiowa należy do najczęstszych chorób nerek. Na szczawiany powinny uważać osoby cierpiące na problemy z trzustką i wątrobą.

Kawa naturalna zawiera podobne ilości szczawianów jak biała, zielona i czerwona herbata. Kawa rozpuszczalna zawiera tyle szczawianów, co herbata czarna, dlatego nie jest zalecana osobom z chorobami układu moczowego.

Najzdrowsza kawa rozpuszczalna

Nie ma konkretnej kawy rozpuszczalnej która była by najzdrowsza. Każda będzie tak samo zdrowa w rozsądnych ilościach dla naszego organizmu. Można powiedzieć że najzdrowsza to ta która nam najbardziej smakuje.

Ile kofeiny ma kawa rozpuszczalna

Filiżanka kawy rozpuszczalnej 220 ml ma około 50-80 mg kofeiny. Dla porównania kawa parzona (mielona) ma około 70-130 mg kofeiny. Po więcej informacji zapraszamy do naszego innego postu Ile kofeiny ma kawa?

Czy warto pić kawę rozpuszczalną?

Trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Ten rodzaj kawy wykazuje zarówno korzystne, jak i negatywne działanie. W przypadku umiarkowanego spożycia nie ma ona jednak złego wpływu na organizm i jest bezpieczna. Wiele badań wskazuje, iż filiżanka „małej czarnej” kawy wpływa pozytywnie na nasz organizm. Istnieją propagatorzy za tezą, iż kawa naturalna faktycznie ma właściwości korzystne dla naszego zdrowia z wyłączeniem kawy rozpuszczalnej, która w dalszym ciągu łączy się z dużą ilością zarzutów. Według ich opinii jest to chemia pozbawiona jakichkolwiek właściwości odżywczych, z dużą ilością akrylamidów.

Kawa rozpuszczalna to wysuszony ekstrakt z kawy mielonej całkowicie rozpuszczalny w wodzie. Jest to produkt, który pozwala na dłuższe przechowywanie bez szczególnych strat walorów smakowych i zapachowych. W skład czarnego naparu wchodzi około 900 różnych substancji, np. kofeina, kwasy organiczne, olejki eteryczne, czy związki fenolowe. Co się okazuje, kawa rozpuszczalna może zawierać więcej związków fenolowych niż kawa naturalna, co można samemu wyczuć, gdyż związki fenolowe zawierają cierpki i gorzki smak (wyczuwalne w kawie rozpuszczalnej).

Odnośnie zawartości akrylamidu w kawie, to badania pokazują, iż produkty takie jak chipsy, frytki poddane wysokiej temperaturze, czy też papierosy zawierają więcej akrylamidu niż kawa rozpuszczalna.

Należy zapamiętać, iż regularna konsumpcja kawy wykazuje działanie przeciwnowotworowe pomimo znikomej ilości akrylamidu. Należy unikać napoi typu 3w1, ponieważ zawierają dużo cukru oraz innych substancji, które mogą okazać się niezdrowe.

Polecamy spróbować nasze kawy rozpuszczalne: 

 • MOKATE Premium kawa instant w proszku 500g

  MOKATE Premium kawa instant w proszku 500g

  44,90  brutto
 • Big-Active La Karnita Slimming Coffee 2w1

  Big-Active La Karnita Slimming Coffee 2w1

  10,90  brutto
 • Kawa Jacobs Instant Cronat GOLD rozpuszczalna 500 g

  Kawa Jacobs Instant Cronat GOLD rozpuszczalna 500 g

  64,90  brutto
 • Kawa rozpuszczalna JACOBS Cronat Gold 200g – słoik

  Kawa rozpuszczalna JACOBS Cronat Gold 200g – słoik

  33,90  brutto
 • Kawa rozpuszczalna Jacobs Krönung Instant 500g

  Kawa rozpuszczalna Jacobs Krönung Instant 500g

  84,90  brutto
 • Kawa rozpuszczalna LAVAZZA Prontissimo Classico 300g

  NOWOŚĆ

  Kawa rozpuszczalna LAVAZZA Prontissimo Classico 300g

  64,90  brutto
 • MOKATE Kawa rozpuszczalna Everyday Classic 180g

  MOKATE Kawa rozpuszczalna Everyday Classic 180g

  25,90  brutto
 • MOKATE kawa liofilizowana Mokate to go! Gold 500 g

  MOKATE kawa liofilizowana Mokate to go! Gold 500 g

  52,00  brutto
 • MOKATE kawa liofilizowana w saszetkach 100szt

  MOKATE kawa liofilizowana w saszetkach 100szt

  44,90  brutto
 • Kawa rozpuszczalna MOKATE 3w1 rozgrzewająca czekolada pomarańcza cynamon 12 saszetek

  Kawa rozpuszczalna MOKATE 3w1 rozgrzewająca czekolada pomarańcza cynamon 12 saszetek

  9,99  brutto
 • Kawa rozpuszczalna LATTE VEGE mleko ryżowe NOWOŚĆ

  Kawa rozpuszczalna LATTE VEGE mleko ryżowe NOWOŚĆ

  10,90  brutto
 • Kawa rozpuszczalna LATTE VEGE Kokosowe NOWOŚĆ

  Kawa rozpuszczalna LATTE VEGE Kokosowe NOWOŚĆ

  10,90  brutto